02165240019

تابلو وکیوم

تابلو وکیوم به حروف برجسته سه‌بعدی گفته می‌شود و یکی از جدیدترین تابلوهای تبلیغاتی می­باشد که امروزه به دلیل نوردهی، تنوع رنگ و داشتن متدهای متعدد برای پیاده‌سازی و ساخت در کنار سایر تابلوهای تبلیغاتی حروف برجسته از جمله حروف استیل، حروف چلنیوم، حروف نئون پلاستیک و... بسیار مورد استقبال مشتریان قرار گرفته است. این تابلو به دلیل شکل حروف سه‌بعدی، از زیبایی خاصی برخوردار بوده و آن را از سایر تابلوهای حروف برجسته متمایز کرده است. حروف برجسته تابلو وکیوم را می­توان با تلفیقی از سایر حروف برجسته، مانند حروف استیل و در رنگ­های متفاوت طراحی و تولید کرد که این تلفیق زیبایی تابلو وکیوم را رقم می‌زند.

ساخت حروف برجسته و سه‌بعدی وکیوم:

با استفاده از دستگاه­های تمام اتوماتیک در کمترین زمان می­توان حروف برجسته سه‌بعدی وکیوم را تولید کرد. قبل از ساخت این نوع حروف به شکل برجسته، با استفاده از دستگاه، قالب پلکسی را به اندازه 3 سانتیمتر از هر طرف برجسته کرده و پس از لبه خوردن، جلوه کار افزایش می‌یابد. طرح حروف باید در ابتدای کار، با برنامه مخصوص طراحی شود. بعد از طراحی قالب چوبی برای حروف، به وسیله دستگاه CNC برش زده و آماده خواهد شد. در دستگاه حرارتی صنعتی، قالب چوبی در شرایط خلا، روی صفحه پلکسی به صورت یک تکه پرس می­گردد. پس از پرس قالب­های چوبی، حروف وکیوم شده روی پلکسی به شکل سه‌بعدی و برجسته در می­آیند. در مرحله بعد، حروف را روی میز مخصوص برش، جدا کرده و در بعضی موارد امکان آبکاری کروم و رنگ‌پذیری را دارد. تابلوهای وکیوم سه‌بعدی به تازگی وارد بازار تبلیغات شده­ و دید عالی و جذابیت زیادی برای مشتری دارد. طراحی و ساخت این نوع حروف برخلاف سایر تابلوهای مرسوم در بازار، برای تولید به تجهیزات و دستگاه‌های خاصی نیاز دارند، از جمله آنها نرم افزارهای طراحی نظیر تری دی مکس یا کرل، هستند که قالب چوبی برای حروف طراحی می‌شود بعد از طراحی قالب دستگاه خلاء ترموفرمینگ پلکسی روی قالب کشیده می‌شود و با گرمای داخل دستگاه به فرم قالب در می‌آید. حروف وکیوم را می‌توان بر اساس نیاز و سلیقه مشتریان با استیل رینگی نیز ساخت که بسیار جلوه زیبایی برای تابلو مغازه یا تابلو فروشگاه ایجاد می‌نماید.

برای ساخت پلاستیک، از خلاء تشکیل شده در ترموفرمینگ، استفاده می‌شود به این ترتیب که ورق پلاستیکی را با گرما حرارت داده و ورق پلکسی روی قالب کشیده می‌شود سپس به صورت خلاء در برابر  قالب جای می‌گیرد این روال در ساخت حروف برجسته وکیوم و پوشش‌های محافظ آن در صنعت تابلوسازی طی می‌شود.  زاویه پیشانی برای کاهش بخش پلاستیکی شکل گرفته از قالب در صورت کشیدن ورق قالب‌بندی با روش‌های مکانیکی یا پنوماتیک، قبل از آوردن آن به سطح قالب توسط خلاء با حداقل 3 درجه می‌تواند سبب تولید حروف برجسته وکیوم با عمق بیشتری شود.  موادی که برای شکل‌پذیری خلاء استفاده می‌شود معمولاً از نوع گرمانرم هستند که یکی از پراستفاده‌ترین گرمانرم پلاستیکی پلی استایرن HIPS  است.

از شکل‌گیری خلاء در کلاس‌های تکنولوژی پایین در سطح مناسب برای قالب‌سازی حروف برجسته استفاده می‌شود که برای بسیاری از محصولات تابلوسازی کاربرد دارد اما خالی از اشکال هم نیست.  در فرآیند تشکیل خلاء رطوبت جذب شده می‌تواند توسعه پیدا کرده و در نتیجه حباب‌هایی درون لایه‌های داخلی پلاستیک ایجاد نماید و مقاومت پلاستیک را کاهش دهد به همین دلیل باید به طور مداوم کنترل شود .

 

مزایای تابلو وکیوم

مزیت تابلو وکیوم نسبت به تابلوهای برجسته چلنیوم، پلاستیک، استیل، اپوکسی، رزینی، عمق بیشتر و سه‌بعدی بودن سطح روی ​حروف می‌باشد. از مزایای بسیار زیاد این نوع تابلو می‌توان به مواردی اشاره کرد که کمتر تابلویی می‌تواند دید کاملاً مشابهی با این نوع حروف برجسته داشته باشد. در بعضی از طرح‌ها فقط فرم کروی و نیم‌دایره‌ای می‌تواند چشم‌ها را محو زیبایی تابلو کرده و فلت بودن طرح پیام خاصی به مخاطب ارسال نمی‌کند. ایجاد فرم‌ها و حجم‌های خاص و چشمگیر سه‌بعدی روی حروف به گونه‌ای که با دیگر روش‌ها امکان‌پذیر نیست توانایی اجرای نورپردازی‌های ترکیبی و بسیار چشم‌نواز که امکان آن در روش‌های دیگر موجود نیست. سبکی و در عین حال انعطاف‌پذیری در مقایسه با طلق‌های پلکسی یکپارچگی و استحکام حروف و دوام و عمر بیشتر توانایی شبیه‌سازی حروف ریخته‌گری شده برنج و آلومینیوم و دیگر فلزات، در حالیکه از نظر قیمت و وزن چند برابر از آنها کمتر است. سطوح نرم و محدب و مقعر دو بعدی و سه‌بعدی از مشخصه‌های اصلی و جداناپذیر حروف وکیوم است که در روش‌های دیگر دیده نمی‌شود. این انحناها و شکست‌های خاص نور در آنها، دید منحصربه‌فرد سه‌بعدی در حروف را ایجاد می‌کند. کاملاً ضدآب و مقاوم به شرایط محیطی مانند آفتاب، ضربه، باران و برف، باد،گرد و غبار، رطوبت و ... می‌باشد. این نوع تابلو 3D  به تازگی وارد بازار تابلوهای تبلیغاتی در کشور شده و جذابیتی بی‌نظیر و دیدی عالی به مشتری منعکس می‌نماید. ساخت این نوع حروف با دستگاه‌های مخصوص انجام می‌گیرد و برخلاف دیگر تابلوهای مرسوم در بازار تجهیزات به خصوصی لازم دارد. قالب‌سازی پلاستیک برای حروف و نوشته‌ها یکی از روش‌های متداول در کشورهای خارجی برای ساخت حروف برجسته است که تولید آنها بصورت یک تکه با پرس‌های حرارتی صنعتی و تحت خلأ انجام می‌پذیرد.

تابلوهای وکیوم به علت نوردهی، شکل فانتزی و تنوع رنگ و مدل، با سایر تابلوهای تبلیغاتی از جمله چلنیوم رقابت تنگاتنگ داشته و طرفداران زیادی دارد. خلاء تشکیل شده در ترمو فرمینگ، ورق پلاستیکی را با دمای تشکیلی گرم کرده، ​ورق پلکسی روی قالب کشیده می‌شود و به صورت خلاء در برابر قالب قرار می‌گیرد. این فرآیند را می‌توان برای ساخت پلاستیک به اشیاء دائمی مانند حروف برجسته وکیوم و پوشش‌های محافظ استفاده کرد. عموماً، در طراحی قالب حداقل 3 درجه توصیه می‌شود. زاویه پیشانی برای کاهش بخش پلاستیکی تشکیل شده از قالب و در صورتی که ورق قالب‌بندی به صورت مکانیکی یا پنوماتیک کشش داده شود، قبل از آوردن آن به سطح قالب و با استفاده از خلاء، می‌تواند حروف برجسته وکیوم را عمیق کند، مواد مناسب برای استفاده در شکل‌گیری خلاء عموماً گرمانرم هستند. شایع‌ترین و ساده‌ترین استفاده از گرمانرم پلاستیکی پلی استایرن HIPS است. برای شکل‌پذیری حروف وکیوم پرسی یک چوب، فوم ساختاری یا قالب ریخته‌گری یا ماشین آلومینیومی ساخته می‌شود و می‌تواند تقریباً به هر شکلی دربیاید. تشکیل خلاء نیز برای مواد شفاف مانند اکریلیک مناسب است که به طور گسترده امروزه کاربرد فراوانی در تابلوسازی و ساخت حروف برجسته وکیوم دارد. شکل‌گیری خلاء اغلب در کلاس‌های تکنولوژی پایین در سطح مناسب برای قالب‌سازی حروف برجسته استفاده می‌شود. این برای بسیاری از محصولات مختلف تابلوسازی استفاده می‌شود و یک محصول بسیار مفید است. برخی از مشکلات در فرایند تشکیل خلاء وجود دارد مثلاً رطوبت جذب شده می‌تواند گسترش یابد و حباب‌های درون لایه‌های داخلی پلاستیک را ایجاد نماید. این به طور قابل توجهی پلاستیک را تضعیف می‌کند. با این وجود، می‌توان با خشک کردن پلاستیک برای یک دوره در دمای بالا، مشکل ذوب شدن را حل کرد. شبکه‌ها می‌توانند در اطراف قالب شکل بگیرند، که از تخریب پلاستیک جلوگیری می‌کند و باید با دقت نظارت شود. وبینگ می‌تواند زمانی رخ دهد که یک قالب بیش از حد بزرگ باشد یا بخشی از قالب بسیار نزدیک باشد. در نهایت، اشکالی که شکل می‌گیرند اغلب به قالب می‌چسبند، که با استفاده از یک زاویه پیشین سه درجه یا بیشتر در قالب اصلاح می‌شود.

قالب‌سازی حروف وکیوم

الگوهای متعددی برای قالب حروف برجسته وکیوم وجود دارد که می‌توانند با تشکیل خلاء ایجاد شوند. روش نوآورانه استفاده از شکل دادن به خلاء این است که هر آیتم کوچک را چرخاند، و آن را چند بار تکرار کرد و سپس خلاء را برای الگوی جدید برای ایجاد یک فرم انعطاف‌پذیرتر انجام داد خلاء تشکیل‌دهنده کمک می‌کند قطعات جداگانه را با هم هماهنگ‌ترکرده و این کار را برای ساخت بسیاری از قطعه‌ها که می‌تواند به راحتی تکرار شود، ایجاد کرد. قالب چوبی یک ماده رایج برای استفاده است، واضح است چوب نسبتاً ارزان است و به مشتری اجازه می‌دهد تا تغییرات را به راحتی انجام دهد. استفاده از اشیاء بازیافت شده و یا فرم‌ها پایدارترین راه برای ایجاد یک حروف وکیوم است.

قالب آلومینیومی حروف وکیوم

قالب‌های آلومینیوم ریخته‌گری در یک ریخته‌گری ریخته می‌شوند و معمولاً دارای خطوط کنترل دما هستند که از آنها عبور می‌کنند. این مسئله کمک می‌کند تا گرما تولید پلاستیک را تنظیم کرده و سرعت تولید را افزایش دهد. قالب‌های آلومینیومی می‌توانند در برنامه‌های کاربردی تشکیل‌دهنده فشار استفاده شود. اشکال اصلی این نوع قالب‌ها هزینه بیشتر است. قالب‌های آلومینیومی ماشینی مانند آلومینیوم ریخته شده است، اما از یک بلوک جامد آلومینیومی با استفاده از دستگاه CNC و یک برنامه CAD استفاده می‌شود. به طور معمول، آلومینیوم ماشینی برای قطعات کم‌عمق استفاده می‌شود.

قالب کامپوزیتی حروف وکیوم

قالب‌های کامپوزیتی جایگزینی ارزان‌قیمت برای قالب‌های آلومینیومی هستند. این قالب‌ها معمولاً از رزین‌های پر شده ساخته می‌شوند که در ابتدا مایع هستند و به تدریج سخت می‌شوند. بسته به کاربرد، قالب‌های کامپوزیت می‌توانند مدت زمان بسیار طولانی حروف برجسته وکیوم با کیفیت بالا تولید کنند.

ترموفرمینگ وکیوم :

وکیوم یا شکل‌دهی حرارتی به صورت سه‌بعدی یکی از متدهای جدید در فرم‌دهی پلاستیک یا  اصطلاحاً نسل پیشرفته تزریق پلاستیک است که به اشکال مختلف و سه‌بعدی قابل پیاده‌سازی است.

 

اجزاء تشکیل‌دهنده تابلو برجسته سه‌بعدی وکیوم :

 سطح روی تابلو که با توجه به انتخاب مشتری و راهنمایی تابلوساز بر حسب محیط و نحوه دید تابلو می‌تواند از ورق‌های پلکسی گلاس یا پلاستیک ساخته شود .

 سطح کناری یا همان لبه حروف برجسته که می‌تواند براساس متریال‌های گوناگون همچون استیل، فلز، چلنیوم و پلاستیک ساخته شود و سطح زیرین که از ورق‌های PVC تشکیل می‌شود .

                            

 

نظرات
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :